Tepelné čerpadlá

V našej ponuke sa zameriavame na tepelné čerpadlá vzduch-voda vybraných japonských koncernov DAIKIN, PANASONIC,  Mitsubishi a Hitachi. Prečo?
Japonskí výrobcovia majú bohatú tradíciu a skúsenosti vo výrobe klimatizačnej techniky a tepelných čerpadiel. Disponujú vlastným vývojom kompresororov a ostatných komponentov ako aj regulačnej techniky,  majú dostatok kapacít a investičných stimulov pre priebežnú inováciu. Ponúkajú výbornú kvalitu za primeranú cenu. 

K dispozícii je bohaté Príslušenstvo -  fancoily  pre chladenie objektov, zásobníky pre prípravu teplej vody nerez aj smalt, solárne zostavy k tepelným čerpadlám, rozšírená regulácia, .. 

 

Otazky a odpovede.

Ako správne vybrať tepelné čerpadlo (TČ) vzduch -voda?

 Tepelné čerpadlo vzduch-voda je pomerne citlivý zdroj tepla. Na rozdiel od plynových kotlov alebo elektrokotlov, ktoré majú pomerne malý cenový rozdiel medzi výkonovými modelmi, u  tepelných čerpadiel je cenový rozdiel aj tisíce EUR (napr. 6kW voči 16kW)! Preto je potrebné veľmi zodpovedne pristúpiť k návrhu. Aké sú východiskové údaje pre návrh tepelného čerpadla vzduch-voda?   1. Tepelné straty domu, spočítané pre dané klimatické pásmo  2. Požiadavky na prípravu teplej vody , t. j.počet osôb a predpokladanýkomfort spoterby (vaňa, ...). 3. Inštalácia ďalšieho zdoja - ako podporný zdroj vykurovania (teplovzdušný krb, kachle?) Alebo musí tepelné čerpadlo samostatne s vlastným záložným zdrojom (elektrodohrevom) zaistiť potrebný tepelný výkon aj pre extrémne mrazy (napr. do -25st.C). Je totiž potrebné vziať do úvahy, že vonkajšia jednotka  tepelného čerpadla sa vypne pri teplote -20st. C (nižšie je zisk tepla zo vzduchu nepatrný) a čo ďalej? Takých extrémov je v našich podmienkach málo, ale vykurovací systém musí byť na tieto situácie pripravený. 4. Tepelné čeradlo a jeho prevádzkovo-technické  vlastnosti: chladivo - určuje spodnú zápornú teplotu prevádzky. Napr. chladivo R410A je určené pre studené klimatické pásma.5. Firemné údaje o tepelnom čerpadle - výkonové krivky a tabuľky TČ - seriózni výrobcovia poskytujú komplexné údaje pre celý pracovný rozsah tepelného čerpadla. 

 
Niektoré omyly pri výbere tepelného čerpadla (TČ)

 Častým omylom býva názor, že napr. pre RD s tepelnými stratami 6kW je vhodné (bude stačiť) TČ vzduch-voda 6kW.
Je to pravda? Ano aj  nie, skôr nie. Prečo?
TČ vzduch-voda majú udávaný "nominálny" výkon pri teplote vzduchu +7st.C (+2st.C) a výstupnej teplote vody +35st.C (A7/W35, alebo A2/W35).
(to býva často marketingovým ťahákom - vysoké, najvyššie COP!!)
Ale pozor, výkonová krivka TČ aj pre záporné teploty je pre rôzne značky a rôzne modely iná!
Tepelné čerpadlo 6kW môže mať výkon pri -15st.C ešte 5kW, alebo 4kW alebo už nebude funkčné (lacné modely)!
Tieto údaje sú v katalógoch výrobcov. Pokiaľ nie sú k dispozícii, je vhodné pre záujemcu zamyslieť sa, čo kupuje.
Celkový potrebný výkon TČ je nutné navýšiť. Ako, to je ilustrované na príkladoch na stránke Poradenstvo ......